Η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ.email:www.taneatisthrakis.blogspot.com-email:taneatisthrakis@gmail.com. ΤΗΛ-FAX:25313-03353 KIN:6981464680

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Πανθρακικό​ς - Παναιτωλικ​ός 2-1

Η ομάδα του Πανθρακικού κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί του Παναιτωλικού στο πρώτο εντός έδρας αγώνα της για το φετινό πρωτάθλημα. Μια νίκη που ήθελαν οι Πράσινοι να την αφιερώσουν στους φιλάθλους τους. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι με την ομάδα του Πανθρακικού να είναι αρκετά νωθρή. Όμως στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν οι παίκτες του Άκη Μάντζιου άνοιξαν το σκόρ, κάτι που τους ανέβασε την ψυχολογία και ισορρόπησαν έτσι το παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός «αντέγραψε» τον Πανθρακικό στο 32΄ στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε και πέτυχε την ισοφάριση με γκολ του Θεοδωρίδη. Στη συνέχεια, παίχτηκε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βγουν στην επίθεση. Οι «Πράσινοι» ευδοκίμησαν να πάρουν ξανά «κεφάλι» στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τέρμα του Ιγκόρ, κάνοντας το 2-1. Στο 45΄ είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό, καθώς ο Κουτσόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Σέρεμετ κάτω από τα δοκάρια του Πανθρακικού. Στην επανάληψη παίχτηκε ένα άτακτο αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, επιρεασμένες από το τέρμα που πέτυχε ο Πανθρακικός στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να πετύχει και τρίτο τέρμα που θα «σφραγιζε» τη σίγουρη νίκη, έχοντας δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε 5 λεπτά με τους Λαδάκη και Κάσες και στο 66΄ με τον Μίκουλιτς. Από έκεί και πέρα στο τελευταίο 25λεπτο, ο Πανθρακικός έδειξε σημάδια οπισθοχώρησης για να κρατήσει το υπέρ του σκορ δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους. Παρ' όλα αυτά οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το πλεονέκτημα και έτσι ο Πανθρακικός πήρε τη νίκη και το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Κουτσόπουλος (44' Σέρεμετ), Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Παπαγεωργίου, Μπαϊκαρά, Λαδάκης, Ρομέου, Ζος, Κάσες (84' Ζεκίνια), Τζάνης (65' Χρήστου), Ιγκόρ

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Γκάλο, Μελισσάς, Κούσας, Μπακάκης, Μπελόν (77' Μύγας), Ζούνιορ (65' Καλογέρης), Ιωάννου (55' Σφακιανάκης), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς