Η ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ.email:www.taneatisthrakis.blogspot.com-email:taneatisthrakis@gmail.com. ΤΗΛ-FAX:25313-03353 KIN:6981464680

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Skoda Ξάνθη - Εργοτέλης 0-0

Η Skoda Ξάνθη φάνηκε άτυχη και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στον αγώνα με τον Εργοτέλη. Ξάνθη και Εργοτέλης αναδείχτηκαν ισόπαλοι στα Πηγάδια με 0-0 με τους Ξανθιώτες να χάνουν τεράστιες ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Καργεωργίου πήραν γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ τόσο με το Σολάρι στο 7΄, όσο και με το Μάνταλο στο 10΄. Παρά την πίεση των Ξάνθιωτών, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν την εστία τους ανέπαφη, με τον Αθανασίου να πραγματοποιεί μεγάλες αποκρούσεις, όπως αυτή στο 42΄ με την απόκρουση του Μαρσελίνιο. Το σφύριγμα του Κάκου στο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με την Ξάνθη όμως να έχει το πάνω χέρι, κάτι που αποτύπωσαν οι 9 τελικές προσπάθειες έναντι 3 του Εργοτέλη, που όμως δεν απείλησε ούτε μία φορά την εστία του Τσέμα. Στην επανάληψη, η ατυχία της Ξάνθης συνεχίστηκε, ενώ οι Κρητικοί ανέβασαν «στροφές» και πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους. Ντιέ, Βάλλας, Ντε Γκουζμάν, Γούτας και Σολάρι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Βάλλα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 84΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλβο από τα δεξιά, ο προωθημένος Βάλλας πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.

Skoda Ξάνθη (Καραγεωργίου): Τσέμα, Μπέρτος (66' Μπαξεβανίδης), Γούτας, Βάλλας, Παΐτο, Ντε Γκούζμαν, Ντιέ, Μαρίν, Μάνταλος (77' Τριάδης), Μαρσελίνιο (58' Κάλβο), Σολάρι

Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Τζανακάκης, Σαρρής, Πίτσος, Ρέντζας (44' Γιοβάνοβιτς), Μπαντιμπανγκά (87' Μπουχαλάκης), Καρντόσο, Κοζορώνης, Χαντί, Μπαμ Μπαμ (70' Ρομάνο), Αναστασάκος